19. svibnja 2026

Slovenski Kamnik okupio je proteklog vikenda više od 320 biciklistica i biciklista iz 13 država na utrkama olimpijskog krosa i eliminatora. Zahtjevne staze, promjenjivi uvjeti i uspješni nastupi hrvatskih predstavnika u mlađim kategorijama…

Vita Movrin i Colledani do pobjeda

U nedjelju, na 28. izdanju utrke XCO Kamnik, koja je otvorila sezonu slovenskog kupa SloXcup, slovenska prvakinja Vita Movrin ponovno je potvrdila dobru formu. Članica francuske ekipe Sunn Factory Racing rano je preuzela vodstvo i do cilja stvorila više od minute prednosti ispred Talijanke Giade Specije i Kanađanke Elle MacPhee. Time je stigla do treće pobjede u Kamniku nakon slavlja 2023. i 2025. godine.

Kod muškaraca je utrka donijela mnogo promjena u vrhu poretka. Austrijanac Lukas Hatz pokušao je napasti u završnici, ali ga je sustigao iskusni Talijan Nadir Colledani, koji je u posljednjim kilometrima preuzeo vodstvo i stigao do svoje druge pobjede u Kamniku. Treće mjesto osvojio je mladi Austrijanac Anatol Friedl.

Hrvatski nastupi u mlađim kategorijama: Pobjeda Kišičeka, odlični juniori i kadeti

U konkurenciji kadeta slavio je hrvatski vozač Luka Rafael Kišiček iz ekipe BK CRO MTB Team. Od početka utrke vozio je u vrhu, a tijekom četiri kruga povećavao je prednost te do cilja stigao s više od minute prednosti ispred domaćeg vozača Jakoba Krapeža. Njegov klupski kolega Luka Dragičević nakon lošijeg starta probijao se kroz poredak i utrku završio na šestom mjestu.

Nastup je obilježio i peh Leona Gabriela Kišičeka kojem je pukla žbica na kotaču tijekom drugog kruga utrke juniora, zbog čega je izgubio mnogo vremena u tehničkoj zoni. Unatoč problemima i padu nastavio je utrku do cilja. Trener i sportski direktor ekipe CRO MTB Team Perica Kišiček posebno je zahvalio mehaničaru Božidaru Katanoviću na podršci tijekom zahtjevnog natjecateljskog vikenda. Pritom, novi član ekipe Niko Ćelap nije imao sreće i već je u petak doživio pad  treningu eliminatora, ali sve je prošlo s nekoliko ogrebotina. 

Svi rezultati: www.prijavim.se

Elite M

1 Colledani Nadir (ITA) 1:27:11
2 Hatz Lukas (AUT) 1:27:22
3 Friedl Anatol (AUT) 1:27:48

Elite W

1 Movrin Vita (SLO) 1:31:33
2 Specia Giada (ITA) 1:32:37
3 Macphee Ella (CAN) 1:33:36

U19 M

1 Utranker Jaka (SLO) 1:08:08
2 Pivors Alvis (LAT) 1:08:44
3 Dejak Lenart (SLO) 1:09:11
17 Pejdo David (CRO) 1:15:08
22 Kišiček Leon Gabriel (CRO) 1:17:15

U19 W

1 Righetto Nicole (ITA) 1:06:33
2 Šiler Pina (SLO) 1:10:49
3 Bolčina Ravnikar Zoja (SLO) 1:11:56

U17 M

1 Kišiček Luka Rafael (CRO) 0:58:08
2 Krapež Jakob (SLO) 0:59:15
3 Bartolme Enej (SLO) 1:01:07
6 Dragičević Luka (CRO) 1:01:44
10 Bernobić David (CRO) 1:03:50
17 Crnogorac Ivano (CRO) 1:07:08
23 Pilčić Filip (CRO) 1:15:22
30 Meić Sidić Leo (CRO) 1:03:11

Jakob Klemenčič ponovno prvak u eliminatoru

Dan prije olimpijskog krosa središte Kamnika bilo je domaćin Nacionalnog prvenstva Slovenije u eliminatoru. Na tehnički zahtjevnoj uličnoj stazi naslov državnog prvaka osvojio je Jakob Klemenčič, koji je u finalu nadjačao Mateja Kranjca Žagara. Treće mjesto pripalo je mladom Jaki Tominšeku.

Kod žena je najbrža bila mlada Tajda Šoštarko, koja je već u kvalifikacijama pokazala najbolji ritam. U otvorenoj kategoriji hrvatski predstavnici također su ostvarili zapažene rezultate. U otvorenoj kategoriji (izvan NP) Leon Kišiček stigao je do pobjede, Luka Kišiček završio je na trećem mjestu, dok je Luka Dragičević pobjedom u malom finalu osvojio peto mjesto ukupnog poretka.

Svi rezultati: www.kolesarska-zveza.si

iXS kup: Škotski Fort William ponovno pod blatom

Druga postaja serije iXS European Downhill Cup vratila se na legendarnu škotsku stazu Fort William, jednu od najpoznatijih downhill lokacija u Europi. Nakon sunčane subote i brzih uvjeta, nedjeljna kiša potpuno je promijenila stanje na stazi. Travnati dijelovi pretvorili su se u duboko blato, što je vozačima dodatno otežalo ionako zahtjevnu konfiguraciju.

U elitnoj konkurenciji slavili su Harriet Harnden i Charlie Hatton. Hatton je tako ponovio prošlogodišnju pobjedu na stazi koja mu očito odgovara, dok je Harnden nastavila niz dobrih nastupa u škotskom Fort Williamu.

Video: iXS EDC #2 Fort William

Svi rezultati: www.racement.com

Svjetska gravel serija: Pöstlberger najbrži u škotskom Grallochu

Škotski gravel klasik The Gralloch ponovno je donio selektivnu utrku na šumskim cestama Galloway Forest Parka. Već na prvom usponu izdvojila se vodeća skupina u kojoj su bili Austrijanac Lukas Pöstlberger, Britanac Jenson Young i Kanađanin (zvijezda cestovnog biciklizma) Michael Woods.

Ključni trenutak dogodio se 15 kilometara prije cilja kada je Young imao defekt. Pöstlberger je potom iskoristio priliku i napadom u završnici stigao do samostalne pobjede. U ženskoj utrci pobjedu je nakon sprinta odnijela Nizozemka Geerike Schreurs ispred Poljakinje Karoline Migoń, dok je treće mjesto osvojila Wendy Oosterwoud.

Svi rezultati: www.grallochgravel.com

Foto: Organizatori događaja (na naslovnoj fotografiji je L. Kišiček u cilju olimpijskog krosa u Kamniku)

Pročitaj i
Vijesti iz tuđine i tuzemstva: Xterra, Tour de Marča, XCM Rakalj
Vijesti iz tuđine i tuzemstva: Posedarje, Vransko jezero, Juras na iXS
Vijesti iz tuđine i tuzemstva: Kišiček, Hudyma i Njemčević najbrži u Vodicama
Vijesti iz tuđine i tuzemstva: Kišiček u stilu Pidcocka do 2. mjesta na XCO Drozdovo
Vijesti iz tuđine i tuzemstva: Pobjeda Kišičeka u Premanturi, Juras otvorio iXS sezonu

Prati nas