Kako je započeo u Tokiju, Britanac je nastavio u Albstadtu. Australka pak najavljuje kako će ovo biti njena sezona!
Staza u Albstadtu namijenjena je ljubiteljima uspona. Iako staza ima podosta spustaških tehničkih odsjeka, utrka se obično lomi upravo na usponima. To se ponovilo u elitnoj ženskoj utrci, kada se odlučujući napad dogodio na najstrmom dijelu staze. U muškoj seniorskoj konkurenciji očekivala se utrka sprintera jer je prvi favorit bio Britanac koji je na MTB skočio izravno sa „specijalke“.

Seniorke: Od starta na sve ili ništa
Nakon prvog kruga u napadu je bila pobjednica prvog kola Australka Rebecca Mcconnell (Primaflor Mondraker Genuins) i s njom Šveđanka Jenny Rissveds (Team 31 Ibis Cycles). Bile su u prednosti većoj od pola minute ispred trojke: Francuskinje Loane Lecomte (Canyon cllctv), Austrijanke Mona Mitterwallner (Cannondale Factory Racing) i Francuskinje Pauline Ferrand Prevot (BMC mtb Racing). Nekoliko sekundi za njima vozila je Švicarka Alessandra Keller (Thomus Maxon).
Rissveds i McConnell su se izmjenjivale u vodstvu s prednošću između pola minute i 45 sekundi. Iza njih su se izmjenjivale Alessandra Keller i Pauline Ferrand Prevot no potonja je počela popouštati.
U sredini četvrtog kruga Rissveds je izabrala lakšu, ali bržu liniju na najstrmom usponu, dok je McConnell odabrala strmiju opciju i dobila nekoliko metara prednosti. Rissveds je počela zaostajati.
Mitterwallner je u posljednjem krugu napala Francuskinju Lecomte i krenula je u lov na drugoplasiranu Rissveds. Keller je ostala sama na petom mjestu, dok je Prevot na šestoj poziciji napala Nizozemka Anne Terpstra (Ghost Factory Racing).

Becky je u formi života.
Pobjedu na legendarnoj stazi u Albstadtu izborila je Rebecca McConnell (sat, 19 minuta i 39 sekundi) koja je tako proslavila drugu uzastopnu pobjedu u ovogodišnjoj sezoni Svjetskog XCO kupa. K tome slavila je i u petak u kratkom krosu. Jenny Rissveds osvojila je drugo mjesto sa 48 sekundi zaostatka, a treća je bila mlada Mona Mitterwalner s točno minutom zaostatka.
U ukupnom poretku McConnell je dodatno povećala vodstvo sa 620 bodova (kratki i olimpijski kros), druga je Anne Terpstra s 373 boda, treća Mona Mitterwallner (357 bodova).
Seniori: Schurter nije mogao do 34. pobjede
U prvom krugu Švicarac Nino Schurter (Scott – Sram mtb Racing) taktički je napao kada je odabrao drugu liniju za spust u odnosu na ostale i dobio nekoliko metara prednosti. Iz pozadine, Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) priključio se čelu utrke. U drugom krugu je Švicarac Mathias Flueckiger (Thomus Macon) preuzeo vodstvo, a potom i Schurter, dok se Pidcock držao na trećem mjestu. Južnoafrikanac Alan Hatherly (Cannondale Factory Racing) bio je pak na četvrtom mjestu. Rumunj Vlad Dascalu (Trek Factory Racing XC) je zbog oštećenog sjedala izgubio kontakt s vodećima.
U trećem krugu Pidcock se preselio na čelo male skupine i „navio” je tempo na usponu. Slijedili su ga Schurter i Flueckiger. Do početka četvrte runde (od ukupno šest), Pidcock je već nakupio 30 sekundi prednosti, a vodeća desetorka smjestila se u minuti. Schurter je pao na četvrto mjesto, dok je Francuz Titouan Carod (BMC mtb Racing) izbio na drugo mjesto.

Superman od 59 kg na fullyju od 9,5 kg
Flueckiger je izgubio kontakt sa skupinom prije početka pete runde zbog defekta na gumi i polako se približavao tehničkoj zoni. Pidcocka su s 40 sekundi zaostatka slijedili Schurter, Hatherly i Carod. Schurter je diktirao tempo na čelu skupine, ali nije bio tako brz pa im se približio Dascalu! Hatherly je smanjio tempo odustao, a Pidcock je ušao u finalnu rundu s 38 sekundi ispred Caroda i Schurtera, dok je Dascalu zaostajao šest sekundi.
Tom Pidcock osvojio je svoju drugu pobjedu u Albsadtu, s vremenom sat 18 minuta i 42 sekunde. Nino Schurter zauzeo je drugo mjesto sa zaostatkom od 20 sekundi. Treće mjesto je s 21 sekundom zaostatka zauzeo Dascaluo. Četvrto i peto mjesto osvojili su Sarou i Španjolac David Valero Serrano (BH Templo Cafes UCC).
Schurter vodi u ukupnom poretku s 538 bodova. Na drugom mjestu s 361 bodom, Maxime Marotte (Santa Cruz FSA MTB Pro Team), u nedjelju7 je bio jedanaesti. Treće mjesto pripada Hatherlyju (334 boda) koji je u Albstadtu zauzeo sedmo mjesto.

Do 23 godine: Pobjednici isti kao u Brazilu
S drugom uzastopnom pobjedom, Čileanac Martin Vidaurre ( Lexware MTB Team) pokazuje svoju superiornost u kategoriji mlađih seniora. Nakon sat i deset minuta utrke, zaradio je 125 bodova, a za 37 sekundi pretekao je Brazilca Gustava Xaviera De Oliveiru. Treće mjesto zauzeo je Švicarac Dario Lillo.
Nakon dvije utrke Vidaure vodi u ukupnom poretku s 250 bodova. Drugo mjesto zauzima De Oliveira, sa 152 boda. Janis Baumann (Wilier – Pirelli Factory Racing) je na trećem mjestu jučer, sa 141 bodom.
Jednako je bilo i kod mlađih seniorki. Francuskinja Line Burquier (Canyon cllctv) prestigla je nizozemsku CX zvijezdu Puck Pieterse (Alpecin – Fenix), a treća je bila Dankinja Sofia Pedersen.
Burquier ukupno ima 250 bodova i 95 prednosti ispred drugoplasirane Talijanke Sare Cortinovis (u nedjelju je bila osma). Treća je Pedersen s istim brojem bodova.