Treća runda serije uključivala je pet ne predugačkih, no ipak zahtjevnih etapa, dominacija kod žena i vrlo izjednačena utrka kod muškaraca…
Treća utrka sezone enduro serije na stazama parka Cilenca trails u Zagorju ob Savi donijela je dosad najjaču konkurenciju kod muškaraca na dugoj stazi, jer je na start došao i slovenski nacionalni prvak Vid Peršak. Tako smo u nedjelju dobili najbolje balansiranu utrku te najuzbudljiviji i najneizvjesniji rasplet u zadnje vrijeme.

Sve do petka je staze iznad Europarka kod Zagorja kvasila kiša, zato je nova staza Ragnarock nažalost otpala. Sudionici na dugoj stazi tako su ponavljali treću provjeru na stazi Jumanji (koja je ujedno poslužila za Shimano SuperStage), da je bilo brzinskih provjera pet i da je visinska razlika s približno 1050 visinskih metara ostala gotovo jednaka.
Organizatori iz Biciklističkog kluba Zagorska dolina svoju su treću utrku izveli izvrsno. Nakon lanjskog SloEnduro dana na ovom odredištu, povratak utrke u Zagorje bila je prava odluka.
Žene: Nežka još uvijek svom snagom

U ženskoj konkuirenciji rezultat je bio prilično predvidljiv. Nežka Libnik (KK Ravne na Koroškem) tjedan dana nakon svoje prve pobjede u Svjetskom kupu je i dalje vladala. Nakon uvjerljivih pobjeda u Novoj Gorici i Ilirskoj Bistrici i ovaj put je dobila sve etape od prve do zadnje i na kraju pobijedila s dobrom minutom prednosti pred ove godine “vječno drugom” Slovakinjom Valentinom Grendovom (MTBiker). Treća je bila Neža Štern (MTB klub Kranj) s još jednom tolikom razlikom.
Valentina Grendova
Nežka je u ukupnom poretku prikupila maksimalnih 1200 bodova, slijedi Grendova s 900 bodova, treća je Štern s 650 bodova.


Nežka Libnik o tome da kod kuće gotovo nema konkurencije, da možda ne mora previše riskirati i gdje će sljedeći vikend:
“Još uvijek je konkurencija, još uvijek moram svladati sve etape. Kada bih taktizirala i manje napadala, nikad ne bih bila sigurna da sam dovoljno brza. Možda si taj osjećaj s iskustvima još moram steći. Sljedeći tjedan pak je na redu domaća utrka u spustu, morala sam joj dati prednost pred Svjetskim kupom u enduru.”
Muška konkurencija: Dvoboj mladog Mađara i iskusnog Slovenca

Četiri vozača bili su u najužoj konkurenciji za postolje u muškoj konkurenciji na dugoj stazi. Među njima je bio za razliku od SloEndura Borovci prije četiri tjedna samo jedan kadet i kao što je u Ilirskoj Bistrici i ovaj put stao na najviši postolje. Mađar Áron Babó (Rad Company Racing Team), već lani najbrži junior u seriji, dobio je prvu etapu na Staroj Cilenci, no tada odmah u drugoj na flow trailu Forest Bump s petim vremenom skliznuo na treće mjesto. Etapu je dobio slovenski prvak i lanjski ukupni pobjednik SloEndura Vid Peršak (AON Racing – Tourne Campervans), koji je dugo čekao novi bicikl ekipe, sezonu počeo tek sa Svjetskim kupom i propustio i prve dvije utrke SloEndura, vodstvo je pak s drugim vremenom preuzeo drugoplasirani Slovak Luboš Staňo (MTBiker), pobjednik Nove Gorice. Staňo je dobio i treću etapu, Vid je bio drugi.

U četvrtoj etapi je Staňo skliznuo na 4. mjesto. Etapu je dobio Babó ispred Peršaka, koji je pak preuzeo vodstvo prije zadnje etape, povratka na Jumanji. Peršak je išao u zadnju etapu s sekundi i 95 stotinki prednosti pred Babóm, prostora za taktiziranje nije bilo.
Bitku u džungli Jumanjija dobio je inače Staňo, no to mu više nije puno pomoglo. Tik za njim bio je Babó, zatim drugi Slovak Maroš Krupa (MTBiker), koji se tako učvrstio na trećem mjestu i tek tada Peršak, koji je izgubio svu prednost pred Mađarom. Babó je s prednošću sedamnaest stotinki sekunde nakon trinaest minuta utrčavanja proslavio svoju drugu ovogodišnju pobjedu. Peršak je zauzeo drugo mjesto, Krupa treće, Staňo četvrto i Austrijanac Max Fejer (Team Dorrong), prvak SloEndura iz 2019., peto mjesto, na koje se nakon slabijeg početka probio u trećoj etapi.



Babó i Staňo imali su nakon dvije utrke jednak broj bodova, Mađar je sada odskočio i vodi s 1100 bodova, Slovak je drugi s 920 bodova, za njima pak si drugi uspješno kradu bodove među sobom, tako da je na trećem mjestu koliko-toliko stalni kadet Ian Laharnar (Kamplc Racing Team), ovaj put 10., dovoljno za uspon s petog mjesta na ljestvici. Talijan Simone Leo (Gencon) ovaj put je naime nedostajao i s trećeg skliznuo na 5. mjesto, Miha Smrdel (MBK Črni Vrh) završio je s nesrećom i slomljenim držačem upravljača na 19. mjestu, no u ukupnoj razvrstici obranio četvrto.



Áron Babó o tome što je odlučilo u ovoj utrci preokreta:
“Prva etapa mi je vrlo odgovarala, tamo sam poveo. Flow na drugoj pak mi ne odgovara, nisam imao ritam. U trećoj pak sam napravio neke greške. Kada smo išli na kraju drugi put na tu etapu, bio sam mentalno na nju bolje pripremljen nego prvi put.”
Vid Peršak o svom danu na Cilelnci, danas je već na putu na utrku Svjetskog kupa u Francuskoj:
“Dobar dan je bio. Utrka je bila odlična, na etapama sam vrlo uživao. Nisam se previše osvrto na vremena, tek na kraju sam saznao kakva je situacija. U prvom redu želio sam nastudirati bicikl, imali smo neke probleme s pogonem. Sada očito funkcionira, to je vrlo pozitivno. Svi su bili vrlo brzi, morao sam baš pritiskati. Vozio sam relativno dobro, najslabije na četvrtoj, tamo sam imao neke izlete i blisko susretanje s fotografom, na kraju pak stvarno vrlo mala razlika. Áronu je zasluženo uspjelo.”
Instagram @sloenduro se isplati pratiti 😉
Kategorije na dugoj stazi
U ukupnoj konkurenciji na dugoj stazi u top 10 se uguralo pet juniora. Utrku snova izveo je Jakob Lorber (Golovec trails), koji je za Babóm zaostao 42 sekunde i s drugim mjestom među kadetima dosegnuo svoju dosad najbolju uvrštenje. Treće mjesto zauzeo je Tian Pečnik (KK Ravne na Koroškem), treći kadet lanjske sezone, koji ove godine još nije imao pravu sreću. Maks Struna (KK Završnica), treći s Borovaca, propustio je utrku radi nastupa u spustu u Njemačkoj.



Daleko najbrži veteran bio je opet Nejc Huth (Energijatean.com) iz kategorije master 1 na ukupno 15. mjestu. U master 2 pobijedio je Austrijanac Walter Ziedler (Do-Bike Bruck), u master 3 pak drugi put zaredom Branko Maček (ŠKK Pendalna). Među amaterima pobijedio je Matija Šinigoj (Deš Fleš), u kategoriji e-bike pak je u zadnjoj provjeri, kružnoj “power stage” etapi, utrku u svoju korist okrenuo domaćin Jure Saviozzi (MTB Trbovlje), nakon što je cijelu utrku vodio Jan Modrijan (ŠKD Super potencial).
Konkurencija na kraćim stazama
U konkurenciji kadeta do sedamnaest godina startalo je pedeset natjecatelja, a svoju prvu pobjedu proslavio je Ažbe Bizjan (Golovec trails) sa sekundom i šest desetinki prednosti pred Nikom Potočanom (KK Ravne) na drugom i 4,8 sekunde pred Talijanom Davidejem Zinuttijem (AB SantaCruz Vittoria Team) na trećem mjestu. Bizjan se pobjedom zavrnuo na treće mjesto razvrstice, na vrhu ostaju Lenart Sever (KK Črn trn) i Mađar Matyas Csizmazia (Vesc Cycling Team), koji su ovaj put zauzeli 7. odnosno 5. mjesto.
Na startu su bila tri mlađe seniorke, pobijedila je Rumunjka Irina Marie (CS La Hoya) pred Lanom Kuzma (KK Črn trn) i Zojom Bizjak (Kamplc Racing Team).
U kategoriji U15 pobijedio je Rene Kovač (Kamplc Racing Team) s lijepom prednošću pred klupskim kolegom Tjažem Stresom i Nikolajem Vukojevićem (Golovec trails). Sličan redoslijed je na vrhu razvrstice te kategorije, samo su Kamplčana zamijenjena.
Također u ovoj dobnoj kategoriji pomerila su se tri djevojčice, na svojoj prvoj utrci u enduru pobijedila je natjecateljica u krosu Maša Gregorc (SD Strahovica) pred Evom Podvornik (ŠD Grabit) i Gajom Šuštar (Golovec trails).
Na istoj stazi utrku kategorije 4Fun dobio je Mađar Máté Simon.
Među najmlađima, mlađima od trinaest godina, koji su se pomerili u dva brzinska ispita, kod dječaka smo dobili još trećeg ovogodišnjeg pobjednika: to je Tin Adam (427 Savage Squad). Kod djevojčica s prugom se spopadla samo njegova klupska kolegica Lija Leber.
Sve rezultate provjeri ovdje
Ukupni poredak
Slijedi: S druge strane Žumberka
Već za dva tjedna, 7. i 8. lipnja, na redu je četvrta utrka, klasični SloEnduro Gorjanci. To će biti peta izvedba utrke u organizaciji KD Zverinice iz Novog Mesta, lani smo tu podijelili naslove državnih prvaka. Prijave do ponedjeljka, 2. lipnja.
Razpis i prijave za SloEnduro Gorjanci
www.sloenduro.com
Fotografije Matej Lovrič / Obalna BIKE scena