7. kolovoza 2019

Lenzerheide, poprište prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva, domaćin je šeste utrke u kratkom i olimpijskom krosu i sedme utrke spusta ove godine

Lenzerheide, poprište prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva, pretposljednja je postaja ovogodišnjeg Svjetskog kupa i to od 9. do 11. kolovoza. Staza za kros prvi je put predstavljena na Švicarskom kupu 2014. godine. Svjetski kup je Lenzerheide već ugošćavao od 2015. do 2017. godine. Ovog će se vikenda tamo održati šesta utrka u kratkom i olimpijskom krosu te sedma utrka spusta.

Ukratko

Staza za kros ostaje gotovo nepromijenjena u odnosu na prošlu godinu. Nakon prvog uspona slijedi Heidi’s Hell, spust koji može biti vrlo opak i težak, pogotovo ako niste u prvoj grupi. Zanimljivo može biti u donjem dijelu spusta, punom korijenja koje po kiši postaje vrlo sklisko. U krugu od 4,2 kilometra potrebno je svladati 188 visinskih metara uspona, a natjecatelje čekaju odsjeci “Mitas Muddy Climb”, “Lenzerheide Cliff” i “Ochsner Sport Dual slalom” gdje su na izboru dvije paralelne staze.

Dužina staze za spust iznosi gotovo 2,3 kilometra. Od starta do cilja spušta se za visinskih 413 metara. Ove godine bez kamenitog Cornercard Rock Gardena, ali još uvijek je uključen lov na brzinske rekorde na “X-Class Full Gas Step Up”, nekoliko novih linija u šumi i ciljni Red Bull Drop of Fame. Idejni tvorci staze, uključujući legendu spusta Stevea Peata, kažu da će ovogodišnja trasa biti pravi izazov. Uključujući i šumsku dionicu koja je definitivno najstrmiji dio u odnosu na sve ovogodišnje staze.

Video pozivnica u Lenzerheide

Najbrži u 2017. godini

U posljednjem tamošnjem  spustu Svjetskog kupa Greg Minnaar slavio je ispred Troyja Brosnana, a Danny Hart, Laurie Greenland, pobjednik Doline sunca, bio je četvrti, Jure Žabjek odličan deseti!

Među seniorkama na najvišu stepenicu postolja popela se Myriam Nicole, Rachel Atherton bila je druga, a Emlie Siegenthaler treća. Monika Hrastnik završila je na 10. mjestu.

U muškoj kros utrci Nino Schurter došao je do pobjede, drugo mjesto osvojio je majstor velikih natjecanja Jaroslav Kulhavy, a treće Rus Anton Sintsov, najveće iznenađenje.

U ženskom krosu prvijenac za Britanku Annie Last, drugo mjesto za zimzelenu Norvežanku Gunn-Ritte Dahhle Flesjaa i treće mjesto Ukrajinke Jane Belomojne. Tanja Žakelj završila je na jedanaestom mjestu.

Najbrži u 2018. godini

Prošle godine tamo je održano je Svjetsko prvenstvo u krosu i spustu. Prvak u spustu postao je Francuz Loic Bruni. Drugo i treće mjesto pripala su Belgijcu Martinu Maesu i Britancu Dannyju Hartu. U konkurenciji seniorki svjetskom je prvakinjom postala Britanka Rachel Atherton, njena zemljakinja Tahnee Seagrave bila je druga, a Francuskinja Myriam Nicole treća.

U krosu je Nino Schurter postao svjetski prvak, drugo mjesto pripalo je Talijanu Gerhardu Kerschbaumeru, a treće je zauzeo Nizozemac Mathieu van der Poel. Kod seniorki naslov je pripao Amerikanki Kate Courtney, druga je bila Dankinja Annika Langvad, a treća Kanađanka Emily Batty. Tanja je završila na 37. mjestu.

– 16:10 utrka olimpijskog krosa za mlađe seniore

Ako te zanima kakvo vrijeme ovog vikenda čeka najbolje u spustu i krosu, klikni ovdje

Prijenosi uživo na RedBull TV. Više informacija o trojnom Svjetskom kupu možeš pronaći na mtbworldcup.ch. Događaj na facebooku

Naslovna fotografija organizator

Naši dosadašnji izvještaji sa Svjetskog MTB kupa 2019.
Andora Report: Kratki kros Avanciniju i Neff
Leogang Report: Pobjede Loicu i Tracey, Jure 10.!
Ft. William Report: Pobjede za Pierrona i Atherton
Nove Mesto Report: Druga pobjeda zaredom za Courtney, van der Poel prvi put pobijedio u Svjetskom XCO kupu
Albstadt Report: Kate i Mathias deklasirali konkurenciju
Svjetski kup Maribor Report: Seagrave i Bruni najbrže do cilja
Svjetski kup Maribor report: Kiša pomiješala rezultate kvalifikacija