Mariborski klasik u spustu ovoga puta dolazi u kraćoj inačici, ali je nešto lakši samo zbog svoje duljine. Bogat program očekuje vas i izvan same staze…
Nakon vrlo uspješnog početka slovenskog kupa u spustu 20chocolate Downhill Cup u Bike Parku Poseka na Ravnama na Koroškem, natjecatelji su imali samo jedan vikend za odmor, trening ili nastup na utrkama u inozemstvu. Serija se nastavlja već ovoga vikenda drugom utrkom u Bike Parku Pohorje u Mariboru, gdje će se voziti DH Pohorje.
Utrka, koja je prošle godine već šesti put od 1998. bila domaćin Nacionalnog prvenstva, ove se godine vraća kao “obična” kup utrka. Organizatori iz Sportskog društva Grabit u suradnji s javnim poduzećem Marprom i Biciklističkim savezom Slovenije pripremili su izmijenjenu stazu.
Očekuje se i dolazak brojnih stranih natjecatelja, uključujući i hrvatske vozače, koji tradicionalno rado nastupaju na utrkama u Mariboru.

Staza Svjetskog kupa u nešto drukčijem izdanju
Staza, naravno, nije nova. Koristit će veći dio poznate staze Svjetskog kupa, ali će start ovoga puta biti postavljen nešto niže – umjesto kod doma Luka nalazit će se tek nakon prvog šumskog dijela Špelcin log. Start je na skijaškoj stazi, nakon čega odmah slijedi ulazak u prvi šumski dio koji završava kamenitim odsjekom Rock’n’Roll.
Staza će biti manje zahtjevna i pogodnija za mlađe kategorije isključivo zato što će biti kraća. Najmlađa kategorija U13, kao i prošle godine, startat će još niže, s Trikotne jase. Staza će biti zatvorena samo u petak, kada će se pripremati za vikend.

Ovoga puta staza će biti duga nešto manje od 1500 metara, uz i dalje respektabilnih 300 metara visinske razlike.
“Gornji”, skraćeni dio dug je približno 700 metara s oko 140 metara visinske razlike. U svojoj punoj duljini legendarna će staza ponovno oživjeti na finalu iXS European Downhill Cupa od 25. do 27. rujna.

Konkurencija
Prijave su još uvijek otvorene, a popis prijavljenih stalno raste. Mariborska utrka tradicionalno privlači velik interes domaćih natjecatelja, ali i brojna zanimljiva međunarodna imena. Unatoč drukčijem karakteru staze, gdje je downhill bicikl u Mariboru i dalje najbolji izbor, dok je na prvoj utrci u Poseki enduro bicikl bio sasvim prikladan, broj sudionika mogao bi se približiti brojci od 160 natjecatelja koliko ih je nastupilo u Poseki.
Popis prijavljenih na prijavim.se
Natjecateljski raspored
Program počinje u subotu upoznavanjem staze od 10 do 17 sati, nakon čega slijedi jedan sat za pješački obilazak staze.
U nedjelju će se službeni trening održati od 9 do 13 sati. Kvalifikacijska vožnja počinje u 13:30, a finalna u 16 sati. Nakon toga slijedi proglašenje pobjednika na trgu ispred zgrade uspinjače.

Popratni program
Posjetitelje će razveseliti besplatna subotnja vođena biciklistička tura u okviru programa Gremo na kolo! Biciklističkog saveza Slovenije. Početak je u 12 sati. Više detalja nalazi se u raspisu utrke.
Natjecateljima će subotnji obilazak staze dodatno uljepšati “lov na blago” koji organizira pokrovitelj Smith Slovenija. Više informacija također je dostupno u raspisu.
Za sve posjetitelje pripremljena je bogata ponuda izlagača. Već u subotu na trgu ispod zgrade uspinjače predstavit će se glavni pokrovitelj događanja, trgovina Luka’s Bikes, zatim SB Shop s biciklima Orbea i Cube, trgovina A2U, Elan sa svojim novim biciklima koje će biti moguće isprobati i tijekom programa Gremo na Kolo!, distributer Vetta te marke Continental, Muc-Off i Smith Slovenija.
I ovoga puta među sudionicima će biti izvučen dobitnik nagrade od 100 eura koju osigurava pokrovitelj 20chocolate. Izvlačenje će se održati tijekom proglašenja pobjednika.