Garmin je nedavno predstavio novu generaciju svog high-end sportskog ručnog sata. Fenix 6 omogućuje detaljno praćenje MTB aktivnosti, kao i navigaciju, bez potrebe za velikim ciklo kompjutorom
Garmin je nedavno predstavio novu generaciju sportske ručne ure iz gornjeg cjenovnog razreda: Model Fenix 6 koji se izdvaja funkcijama, mogućnostima, kvalitetom materijala i završnom obradom. Najkraće rečeno, Fenix pokriva sve sportske i svakodnevne potrebe, kako na zemlji tako i u zraku i u vodi.
Fenix 6 donosi pregršt novih i starih funkcija za različite sportove, no zadržati ćemo se na onima koje nas najviše zanimaju: MTB funkcijama. Ovaj model funkcionira poput ostalih ciklo kompjutora, a na korisniku je izbor hoće li ga nositi na ruci, s čitanjem pulsa izravno na zapešću, ili će ga montirati na upravljač u kombinaciji sa senzorom otkucaja srca na prsnom košu ili nadlaktici.
Garmin Fenix 6 Sapphire Titanium: Glavne značajke
Pokretanje aktivnosti vrlo je jednostavno, a spajanje sa satelitima praktični trenutno, tako da korisnik ili korisnica mogu odmah startati, bez neugodnog i nepotrebnog čekanja. Na samome početku pokazati će se zaslon s omiljenim aktivnostima i nakon odabira otvara se zaslon s unaprijed podešenim podatkovnim poljima. Cijeli postupak vrlo je jednostavan i gotovo uopće ne oduzima vrijeme.
Na zaslonu se može prikazati do osam podatkovnih polja, što i jest maksimum obzirom na veličinu ekrana, razumljivo neusporedivo skromniju od velikih ciklo kompjutora. Pretpostavljamo da većina MTB vozača neće ići na postavljanje prevelikog broja podatkovnih polja jer naša aktivnost podrazumijeva puno vibracija i poskakivanja, te nema puno mogućnosti i vremena za provjeru trenutnih podataka. Za pretpostaviti je da će većini korisnika iz MTB segmenta biti dovoljan tvornički postavljen broj od četiri podatkovna polja.
Ostale opće funkcije jednake su onima na koje smo već navikli kod Garminovih uređaja. Tijekom vožnje ili neke druge aktivnosti na zaslonu će se pojavljivati obavijesti o pozivima i porukama (Bluetooth povezanost s pametnim telefonom). Tu je i turn-by-turn navigacija, dobro došla kada se voziš nepoznatim područjem. Fenix 6 uključuje i funkcije cjelodnevnog i cjelonoćnog praćenja forme i kondicije što je također važno za cjelokupnu sliku stanja svakog MTB biciklista. Zanimljivo je i mjerenje broja udisaja u minuti, što vam također može dati dobru sliku vaše trenutne kondicije.
Samo još par detalja za poboljšati…
Zanimljive su i nove funkcije uštede energije jer Fenix sada dolazi s predefiniranim načinima rada u kojima se isključuju funkcije poput reprodukcije glazbe ili senzora srčanog pulsa, čime se, naravno, štedi baterija. Osim spomenutih predefiniranih načina, korisnik može podesiti i vlastite načine rada sa štednjom energije.
Ura dolazi u tri veličine kućišta, pa je jednostavno odabrati pravo kućište za veličinu zapešća. Najveća (ali ne i najskuplja), ima promjer od 51 mm i dolazi s uključeno pohranom glazbe i karata te Wi-Fi povezivošću (što nije obavezno za modele manjeg promjera), ali i sa solarnim napajanjem. Srednji model ima promjer kućišta od 47 mm i po svemu je sličan svom većem bratu. U ovom kućištu dolazi i model s narukvicom od titana, koji na Garminovom web shopu stoji 1000 eura. Najmanji model dolazi s kućištem promjera 42 mm te je namijenjen prvenstveno korisnicama.