3. veljače 2020

Švicarski Dübendorf bio je 1. i 2. veljače domaćin svjetskog prvenstva u ciklokrosu. U gotovo svakoj kategoriji dominirali su Nizozemci, a priliku je iskoristio i novi val mladih, perspektivnih, vrhunskih biciklist(ic)a

Švicarski Dübendorf bio je 1. i 2. veljače domaćin svjetskog prvenstva u ciklokrosu. Subotnje utrke protekle su po suhom vremenu, no u nedjelju je već bilo malo „ ciklokrosističnije “, bez snijega, ali s obilnom blatnom kupkom.

Staza je bila primjerena utrci najvišeg ranga, savršeno pripremljena, krug je bio vrlo zahtjevan, i u tehničkom smislu.

Ovog puta naslovi su se otkotrljali u Nizozemsku (četiri komada), Belgiju (jedan) i Francusku (također jedan).

Subota

Juniorke: Na prvoj utrci u subotu, kada je vrijeme još bilo suho, uz gotovo solo vožnju od starta do cilja, naslov juniorskog prvaka svijeta osvojila je Nizozemka Shirin Van Anrooij. Njeno vrijeme: 38 minuta i 34 sekunde, što je dostajalo za majicu duginih boja. Zemljakinja Puck Pietrerse zaostala je na drugom mjestu 53 sekunde, a brončanu medalju osvojila je Amerikanka Munro Madigan, sa zaostatkom od minute i 18 sekundi.

Muški U23: drugu utrku u subotu obilježili su mlađi seniori, to jest borba između Nizozemca, Švicaraca, Francuza, Španjolaca i Belgijanaca. Najspretniji je bio Nizozemac Ryan Camp, koji je u solo bijegu u drugoj polovici utrke za 36 sekundi prestigao domaćina i velikog favorita Kevina Kuhna, a na treće mjesto uvrstio se Nizozemac Mees Hendrikx, sa zaostatkom od gotovo jedne minute.

Nedjelja

Juniori: Prva nedjeljna utrka bila je ona juniorska. Prezime je novog juniorskog svjetskog prvaka sigurno vam je poznato. Sin legende Sven Nysa, Thibau, nakon 38 minuta i 50 sekundi blatne kupke za 31 sekundu bio je brži od Leonarda Belmansa, sedam sekundi je iza na treće mjesto plasirao se Emiel Verstrynge. Tako je Belgija osvojila sve tri medalje

U23 Žene: U drugoj nedjeljnoj utrci naslov je otišao u u Francusku. Marion Riberolle Norbert bila je najvještija na stazi, za pobjedu je trebala 48 minuta i 31 sekundu. Drugoplasirana Mađarica Blanka Kata Vas zaostala je 27 sekundi, a treće mjesto pripalo je Britanki Anni Kay, koja je zaostala 40 sekundi.

Muški elite: Prva superzvijezda ciklokrosa i najveći favorit za naslov svjetskog prvaka Nizozemac Mathieu van der Poel vozio je svoju utrku i još jednom dokazao da je trenutno najbolji biciklist u karavani ciklokrosa. Na drugo mjesto uvrstio se prošlogodišnji svjetski prvak u kategoriji do 23 godine Britanac Thomas Pidcock, sa zaostkom od minute i 20 sekundi. Pidcock se mogao ove i sljedeće sezone natjecati u kategoriji ispod 23 godine, ali odlučio se prebaciti u elitu i to se sigurno isplatilo jer je pobjegao brojnim etabliranim imenima u ovom sportu. Na trećem mjestu bio je Belgijanac Toon Aerts, koji je ponovio plasman s prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva.

Jučer je van der Poel stigao do svog trećeg svjetskog naslova. Prvi je slavio 2015., a drugi prošle godine.