17. lipnja 2019

Vruća i prašna peta utrka Husqvarna XCO kupa Hrvatske i serije SloXcup na međunarodnom UCI C1 okupljanju u Samoboru. Fran Bošnjak ostvario je još jednu pobjedu, ovaj put na domaćem terenu

U nedjelju je u Samoboru održana utrka Husqvarna XCO Kupa Hrvatske i već pete ovogodišnje utrke SloXcup koja se također računala za UCI bodove kao utrka prve kategorije. Pobjede u elitnoj kategoriji osvojili su ovaj put Mađari(ce) Barbara Benkó iz ekipe Ghost Factory Racing i András Parti u dresu mađarske reprezentacije (na naslovnoj fotografiji).

Utrka je održana u uvjetima visoke (ljetne) temperature, termometar je pokazivao 34 stupnja, a stvari je dodatno zakomplicirala prašina koja se dizala na najzahtjevnijem (balvan) spustu. Najprije su se na stazi odmjerile mlađe kategorije, a na kraju i kategorije seniora i juniora.

Drugo mjesto u ženskoj konkurenciji (ukupno 10 natjecateljica) zauzela je Slovenka Tanja Žakelj (Unior Devinci Factory Racing), sa zaostatkom od 2 minute i 19 sekundi. Barbi je već na startu ostvarila prednost koju Tanja do cilja nije uspjela uhvatiti. Treće mjesto osvojila je reprezentativka Srbije, Teodora Savić-Popović. Jedanaesto mjesto i 12 UCI bodova zauzela je Antonela Juretić.

Barbara Benkó

U muškoj elitnoj kategoriji startalo je 20 natjecatelja. Nisu startali ozlijeđeni Talijan Luca Braidot (CS Carabinieri) i Slovenac Boštjan Hribovšek (Calcit bike team), a na startu nije bio niti njegov ekipni kolega Rok Naglič.

Mađarski reprezentativac Parti je ovaj put bio prejak protivnik za Talijane. Drugo i treće mjesto osvojili su članovi ekipe CS Carabinieri Daniele Braidot (+1: 24) i Nicholas Pettina (+4: 15), a četvrto mjesto osvojio je Edoardo Xillo (KTM Protek Dama). Matija Meštrić (BK Maraton Beciklin) zauzeo je 12. mjesto (u krugu s pobjednikom) i osvojio šest UCI bodova, a Matej Skuzin (BBK Požega) bio je 14. s dva UCI boda.

U juniorskoj kategoriji pobijedio je Talijan Davide Toneatti (ASD Jams Bike Team Buja), drugi je u cilj ušao Slovenac Jakob Klemenčič (MBK Črni Vrh), dok je treće mjesto osvojio njegov sunarodnjak Teo Pečnik (KK Ravne). Stjepan Hunjak (BK Mura Avantura)  zauzeo je 11. mjesto, u krugu s pobjednikom.

Među juniorkama najbrža je bila Slovenka Ana Janežič (Energijateam.com), koja tempira svoju formu za termin Europskog prvenstva. Jana Filipović bila je peta (u krugu s pobjednicom) i osvojila je 12 UCI bodova.

Fran Bošnjak

Naši kadetski predstavnici opet su bili odlični u međunarodnoj konkurenciji! Fran Bošnjak (BBK Šišmiš) osvojio je najviše mjesto na postolju u jednoj od najvažnijih utrka sezone, a Ivan Okmažić (BK Makarska) bio je drugi u konkurenciji dječaka. Anja Nadu (BK Montes) osvojila je treće mjesto u konkurenciji kadetkinja.