23. listopada 2018

Utrkom na Krku zaključena je ovogodišnja serija utrka u organizaciji Adria Bike. Tko su vozačice i vozači s najviše bodova u ukupnom poretku?

U sklopu serije rekreativnih utrka seriji Husqvarna Adria Bike 2018 na tri je utrke nastupilo ukupno 882 natjecateljice i natjecatelja! Prva utrka bila je ona klasična, rekreativni MTB maraton na Plitvicama, zatim je nastavljena utrkom Fužine 2 Sea te je završila pretprošli vikend na Krk ’n’ Rollu, u Baškoj na otoku Krku.

Kako se boduje?

Na prvi pogled izgleda zamršeno, no kada bolje pogledaš vrlo je jednostavno. Najvažnije je da čim više natjecatelja osvoji bodove, bez obzira na trasu koju su odabrali jer svaka trasa nudi određen maksimalan broj bodova.

Primjerice na MTB maratonu Plitvice bodovi su se ovako dijelili po trasama: Epic (10000 bodova), Classic (9000 bodova), Easy (8000 bodova), a bodovi su jednako bili podijeljeni i na utrkama Krk ’n’ Roll i Fužine 2 Sea.

Ukupni pobjednik na svakoj trasi osvaja maksimalan broj bodova. Potom se vrijeme pobjednika preračuna u sekunde te se potom dobiva postotak svih ostalih natjecatelja te se sukladno tome pripisuju i bodovi. Na taj način bodovi predstavljaju postotak vremena koje je svaki natjecatelj ostvario u odnosu na pobjednika.

Primjer za matematičare: Pobjednik na trasi Epic ostvario je vrijeme 2:43:30, što iznosi 9810 sekundi, jednako 10000 bodova. Ukupno peti na istoj trasi ostvario je vrijeme 2:47:57 ili 10077 sekundi što je 2,72 % više od prvoplasiranoga. To pak znači 2,72 % bodova manje od 10000, jednako 9728 bodova.

Konačni rezultati

Muška kategorija. Najviše bodova osvojio je Robert Šangulin (29272) koji je na sve tri utrke vozio najdulju trasu Epic. Na drugo mjesto plasirao se Jurica Galić (28392 bodova), a treći je Hrvoje Ružić (25222 bodova).

U muškoj je kategoriji na svim utrkama nastupilo 405 natjecatelja!

Master. I ovdje su najbolja trojica nastupili na najduljim trasama. Ukupni je pobjednik s 29610 bodova Ivica Mesarić. Drugi je Pavao Roset (28701 bodova), a treći Marin Deković (28571 bodova).

U kategoriji master nastupilo je ukupno 308 natjecatelja.

Grand master. Dva prva mjesta za Slovenske predstavnike, treći je domaći Hrvat. Nakon tri pobjede i prikupljenih 27644 bodova pobijedio je Peter Vesel. Drugi je Iztok Kuret – Izo s tri pobjede na srednjim trasama (25780 bodova), a treći je Darije Damir Kos (21039 bodova).

U starijoj veteranskoj kategoriji nastupila su 93 natjecatelja.

Ženska kategorija. Prva među damama je  Kristina Lukačević (20631 bod), na drugo mjesto uvrstila se Majda Horvat (20304 boda), a treća je Paula Vrdoljak (20241 bod).