Leogang
13. lipnja 2023

U pokrajini Salzburg po prvi put ove godine će se na istome mjestu odvijati utrke Svjetskog kupa u disciplinama kros, spust i enduro. Lokaciju već dugo poznajemo: Bikepark Leogang…

Leogang je već dvaput bio domaćin Svjetskog prvenstva u spustu i jednom SP u olimpijskom krosu. Mjesto u Alpama etabliralo se kao stalo odredište najvećih svjetskih utrka, jer se već više od desetljeća upisuje u kalendar Svjetskog kupa.

Od 15. do 18. lipnja u Leogangu će se održati druga runda ovogodišnjeg Svjetskog kupa u MTB spustu, treća u olimpijskom i kratkom krosu, te već četvrti krug ovogodišnje svjetske enduro serije. Očekujemo najintenzivniji raspored ovogodišnje inauguralne serije World Mountain Bike Series.

Staze u Leogangu

Krug olimpijskog krosa dugačak je oko 3,6 km, uz  210 visinskih metara, a sve će se odvijati 800 metara nadmorske visine. Spust „Speedster” nemoramo posebno predstavljati jer ga smatraju jednom od bržih i vrlo „parkovski ispeglanih staza“ staza duljine 2,5 km s više od 500 metara vertikalnog spusta. Staza za kratki kros je brza i dinamična te će osigurati selekciju među najboljima i utjecat će na prvu startnu liniju olimpijskog krosa u nedjelju.

Prava novost su trase za enduro. Kao što pokazuje službeni video trailer, početak će svakako biti u EPIC Bikepark Leogang, a nastavak u Saalbach Hinterglemmu, gdje će se održati tri etapr. Tada će se Endurashis vratiti u Leogang, gdje će se održati posljednja etapa.

Video najava za Leogang

Možda se mnogima čini da je Leogang vrlo blizu Hrvatske i, pošto događaj nudi doista vrlo velik izbor disciplina i kategorija, vrlo pogodan za nastup naših reprezentacija, no stvarnost je drugačija. Na startnoj listi je ubilježeno ime samo jednog hrvatskog reprezentativca: Ivan Bašić, spust.

Trenutačni popis prijavljenih dostupan je na uci.org.

Leogang – Vremenski raspored kvalifikacija i finalnih utrka

Četvrtak, 15. lipnja:

  • 11:00 – Enduro utrke (sažeci etapa na kanalu YouTube)
  • 13:45 – kvalifikacije u spustu za juniorke
  • 14:30 – kvalifikacije u spustu za juniore
  • 17:30 – Kratki kros WU23
  • 18:15 – Kratki kros MU23

Petak, 16. lipnja:

  • 13:15 – finale spusta za juniorke (prijenos na kanalu YouTube)
  • 14:00 – finale spusta za juniore (prijenos na kanalu YouTube)
  • 15:30 – Kvalifikacija spusta seniorke
  • 16:00 – Kvalifikacija spusta seniori
  • 17:30 – Kratki kros ženske elite (prijenos na kanalu YouTube)
  • 18:15 – Kratki kros muške elite (prijenos na kanalu YouTube)

Subota, 17. lipnja:

  • 11:00 – Polufinale spusta seniorke (prijenos na kanalu YouTube)
  • 11:30 – Polufinale spusta seniori (prijenos na kanalu YouTube)
  • 13:00 – Polufinale spusta seniorke (izravni prijenos – Eurosport, ES player ili GCN+)
  • 14:00 – Polufinale spusta seniori (izravni prijenos – Eurosport, ES player ili GCN+)

Nedjelja, 18. lipnja:

  • 8:30 – start XCO WU23 (sažeci utrke na kanalu YouTube)
  • 10:30 – start XCO MU23 (sažeci utrke na kanalu YouTube)
  • 13:00 – start XCO seniorke (izravni prijenos – Eurosport, ES player ili GCN+)
  • 15:30 – start XCO seniori (izravni prijenos – Eurosport, ES player ili GCN+)

Cjelokupan vremenski raspored treninga i pripadajućih aktivnosti dostupan je na mtb-weltcup.at.

Vremenska prognoza za Leogang

Stranice yr.no za četvrtka predviđaju djelomično oblačno vrijeme i do 19 stupnjeva Celzijusa tijekom dana. U petak, stupanj niže, manji pljuskovi su mogući, ali ništa pretjerano. U subotu, temperatura će biti do 21 stupnjeva tijekom dana, sunčano ujutro, djelomično oblačno poslijepodne s mogućnošću kratkotrajnog pljuska. Nedjelja ujutro će biti hladna, bit će oko 10 stupnjeva. Tijekom dana zagrijat će se do 22 stupnja.

www.ucimtbworldseries.com

Fotografija: MTB Weltcup

Pročitaj i
Lenzerheide MTB WS report: Povratak kralja i kraljice
Nove Mesto MTB WS report: Trijumf multipraktika

Prati nas