10. kolovoza 2019

U Švicarskoj su u sedmoj i pretposljednjoj utrci Kupa u seniorskim kategorijama pobijedili Francuzi, borba za ukupnog pobjednika otvorena je do posljednje utrke. Monika i Žak ponovno su u prvih deset, a i Jure je stisnuo gas u finalu

Danas u Švicarskoj, na sedmoj i pretposljednjoj utrci u spustu za Svjetski kup, u seniorskim kategorijama pobijedili su Amaury Pierron i Marine Cabirou , a o kristalnom globusu odlučiti će finale u SAD, i za muškarce i za žene.

Monika Hrastnik bila je sedma, Jure Žabjek je 22., a Žak Gomilšček 9. u juniorskoj konkurenciji.

Muškarci

Prošlogodišnji pobjednik Svjetskog kupa Amaury Pierron (Commencal / Vallnord) pobijedio je treći put ove godine i izjednačio se sa sunarodnjakom Loicom Brunijem (Specialized Gravity) po broju pobjeda. Potonji je bio treći sa zaostatkom od pola sekunde .Francuzi će se suočiti u finalu za ovogodišnju krunu Svjetskog kupa sa samo 90 bodova razlike.

Ovoga puta između njih uvrstio se južnoafrički veteran Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) sa 95 stotinki iza pobjednika. Na postolje su se popeli Australac Troy Brosnan (Canyon Factory Downhill Team) na 4. mjestu i Britanac Danny Hart (Madison Saracen Factory Team) na 5. mjestu.

Jure Žabjek, foto Klemen Humar

Jure Žabjek (Unior / Devinci Factory Racing) nakon 47. mjesta u kvalifikacijama, stisnuo je gas danas i zauzeo 22. mjesto sa 12,71 sekunde zaostatka za Pierronom.

Za posljednje muškarce koji su danas nastupili na stazi ona je već bila potpuno suha.

Žene

Na skliskoj stazi, druga uzastopna pobjeda Francuskinje Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), ovoga puta divljom vožnjom je pobjegla drugoplasiranoj Australki Tracey Hannah (Poligon UR), vodećoj u Svjetskom kupu, za 26 stotinki sekunde, i približila joj se na 150 bodova u ukupnom poretku prije posljednje utrke. Treće mjesto osvojila je domaća Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Racing), koja je zaostala čak 7 sekundi.

Monika Hrastnik (Dorval AM) nastupila je na stazi na kojoj se prošle godine ozlijedila, pomalo suzdržana, nije željela ponoviti takvu situaciju. No, sa zaostatkom od 9 sekundi i 34 stotinke, osvojila je više nego solidno 7. mjesto.

Monika Hrastnik, foto Team Dorval AM

“Nije bilo previše zabavno. Nisi znao kada ćeš odletjeti s bicikla”, rekla je Monika nakon utrke. “Sretna sam zbog malog zaostatka i sedmog mjesta. Gležanj je izdržao . Misli da sam se uspješno vratila, sad moram samo furati do Svjetskog prvenstva u Mont Sainte Anne.”

Juniori

Kanađanin Seth Sherlock , brži za pola sekunde od domaćina Janoscha Klausa , osvojio je svoju prvu pobjedu. Treći je bio Novozelanđanin Tuhoto-Ariki Pene , pobjednik u Val di Soleu.

Žak Gomilšček (Sinter Brakes Team) nakon desetog mjesta u kvalifikacijama, uspeo se za jedno mjesto i treći put ove godine završio je u najboljih deset.

Žak Gomilšček, foto Klemen Humar

“Počeo sam vrlo pažljivo i vidio sam da imam zemlju u naočalama”, opisuje Žak svoju izvedbu. “To me je malo zbunilo, ali ubrzo sam zaboravio i počeo napadati. Pred kraj sam imao osjećaj da sam na pravom putu i malo sam usporio. Rezultatom sam prilično zadovoljan, jer staza mi ne odgovara najbolje, preteška je. Mont Sainte Anne, vidimo se!”

Juniorke

Austrijanka Valentina Hoell ostvarila je svoju petu pobjedu ove godine, ispred Francuskinje Nastasije Gimenez i Amerikanke Anne Newkirk.

Posljednja utrka ovogodišnjeg Svjetskog kupa će se održati 7. rujna na skijalištu Snowshoe u Zapadnoj Virginiji, SAD, svi ćemo je jedva čekati. Tjedan dana ranije najbrži na svijetu natjecati će se na Svjetskom prvenstvu u Mont Sainte Anne na kanadskom istoku.

Rezultati

Snimke finala seniora dostupne se na redbull.tv/uci

Naslovna fotografija: Monika Hrastnik na ciljnom skoku, foto MaH

Naši dosadašnji izvještaji sa Svjetskog MTB kupa 2019.
Andora Report: Kratki kros Avanciniju i Neff
Leogang Report: Pobjede Loicu i Tracey, Jure 10.!
Ft. William Report: Pobjede za Pierrona i Atherton
Nove Mesto Report: Druga pobjeda zaredom za Courtney, van der Poel prvi put pobijedio u Svjetskom XCO kupu
Albstadt Report: Kate i Mathias deklasirali konkurenciju
Svjetski kup Maribor Report: Seagrave i Bruni najbrže do cilja
Svjetski kup Maribor report: Kiša pomiješala rezultate kvalifikacija